Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yürütülen çalışmalarda, psikososyal destek hizmetlerinin 4,1 milyon kişiye ulaştığını, acil ihtiyaçlar için 1,85 milyar TL aktarıldığını ve 300 sosyal market kurulduğunu açıkladı.

Depremzedelere Psikososyal Destek

Bakan Göktaş, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Göktaş, deprem sonrası ihtiyaçların tespit edildiğini ve bu kapsamda bireysel görüşmeler, psikoeğitim ve grup çalışmaları gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Göktaş, depremzedelere yönelik psikososyal destek hizmetlerinin 4,1 milyon kişiye ulaştığını belirtti.

Deprem Bölgesine Acil Yardım

Bakan Göktaş, deprem bölgesinde bin 341 kişilik Afet Acil Sosyal Yardım ve 4 bin 466 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ekiplerinin görevlendirildiğini ve acil ihtiyaçlar için 1,85 milyar TL’nin aktarıldığını açıkladı. Bakan Göktaş, depremzedelere gıda, giyim, battaniye, çadır, konteyner, prefabrik, yakacak, sağlık, eğitim, nakdi yardım gibi desteklerin sağlandığını ifade etti.

Ticaret Bakanı Bolat: İstifa İddialarına Yalanlama Ticaret Bakanı Bolat: İstifa İddialarına Yalanlama

Deprem Bölgesine Sosyal Market

Bakan Göktaş, deprem bölgesinde 300 sosyal market kurulduğunu ve 14 mobil sosyal market tırının faaliyete geçirildiğini vurguladı. Bakan Göktaş, sosyal marketlerde depremzedelere ücretsiz olarak gıda, temizlik, giyim, kırtasiye, oyuncak gibi malzemelerin dağıtıldığını kaydetti. Bakan Göktaş, sosyal marketlerin depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: (İLKHA)