Birinci yarıyıl tatili dün itibari ile sona erdi. Ülke genelinde bulunan tüm okullarda yeniden ders zili çalarken yarı yıl tatili için de geri sayım başladı. Bu noktada birçok kişi daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılı öğrenciler için duyurmuş olduğu Başarı Teşvik Programı ile ilgili olarak sorgulamalara başladı.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Başarı Teşvik Programı’ isimli yeni yardım modeli, son dönemlerde arama motorlarında sık sık sorgulanmaya başlandı. Öğrenciler ve aileleri, ilgili programın kimleri kapsadığını, destek başvurularının ne zaman ve nasıl yapılacağını merak etti.

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

10267

Daha önce Başarı Teşvik Programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: “Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize ise net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.”

Sosyal yardımlardan yararlanan ailelerin eğitim hayatlarında başarılı olan çocukları için geliştirilmiş olan Başarı Teşvik Programı, dönem sonlarında başvurulara açılacak. Aileler çocukları adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yardım başvurusu oluşturabilecek.

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI DESTEKLERİ NE KADAR?

Yetkililerin Başarı Teşvik Programı dahilinde belirlemiş oldukları destek tutarları, yeni yılda asgari ücretin güncellenmesi ile birlikte artacak. Şu an için geçerli olan destek tutarları ise şu şekilde:

- Üniversitede okuyan ve not ortalaması 85 ve üst olan öğrencilere: Net asgari ücret kadar.

- Fakülte sıralamasında ilk 5’te yer alan üniversite öğrencilerine: Net asgari ücretin 2 katına kadar.

- Liselere Giriş Sınavı’nda yüzde 5’lik dilimde yer alan öğrencilere: Net asgari ücretin 2 katına kadar.

-  YKS’de ilk 500 binde yer alan öğrencilere: Net asgari ücretin 3 katına kadar.

Bağımsız Denetim ve İşletme Hadlerinde Önemli Değişiklikler Bağımsız Denetim ve İşletme Hadlerinde Önemli Değişiklikler

Kaynak: (Haber Merkezi)