İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya platformlarında dolaşan ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin "Diyarbakır'ın özgürlüğünü görmek isteriz" şeklindeki iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Merkez tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail’e Baskı Yapılmalı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail’e Baskı Yapılmalı

Açıklamada, 2012 yılında Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı olan İsmail Heniyye'nin Türkiye ziyareti sırasında parti liderleri ile görüşmeler gerçekleştirdiği ifade edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Toplantısı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile yapılan görüşmelere dikkat çekildi.

Heniyye'nin Demirtaş ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortaya atılan "Diyarbakır'ı özgür görmek isteriz" iddialarının herhangi bir kanıtla desteklenmediği vurgulandı. İsmail Heniyye'nin Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalar da aktarılarak, "Ankara'da parti liderleriyle yaptığım görüşmeler sırasında, Türkiye'nin içişlerini yakından veya uzaktan ilgilendiren hiçbir söz benden çıkmamıştır" ifadelerine yer verildi. Heniyye, görüşmelerin tamamen Filistin meselesi üzerine odaklandığını belirtti.

Kaynak: (İLKHA)