Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik dağıtımını üstlenen bir kuruluş olarak uzun süredir devam eden elektrik borcu sorununa karşı sert bir önlem alıyor. Şanlıurfa ve Mardin başta olmak üzere bölgedeki abonelerin 27 milyar TL'yi aşan borcunu ödememesi üzerine şirket, önemli bir uyarıda bulundu.

Tarım sezonunun başlamasıyla birlikte elektrik borcu olan abonelere yönelik yapılan uyarıda, borcunu ödemeyenlerin elektriklerinin kesilebileceği belirtildi. Ancak bu kesintiye şiddetle karşı koyanların, Türk Ceza Kanunu'nun 'Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi' maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası alabileceği vurgulandı.

Dicle Elektrik, uzun süredir borcunu ödemeyen ve görevlilerin çalışmalarını engelleyen abonelere özel olarak iadeli taahhütlü mektuplar göndererek bu uyarıyı iletiyor. Görevlilere herhangi bir engel çıkaranların, kamu hizmetlerini engellemek suçundan 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilecekleri hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz Mesajı Dijital Gösterim Ekranında Yayınlandı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz Mesajı Dijital Gösterim Ekranında Yayınlandı

Dicle Elektrik'in açıklamasına göre, bölgedeki 18 bin tarımsal sulama abonesinin elektrik borcu 27 milyar TL'yi aşıyor. Bu borcun büyük bir kısmı Şanlıurfa ve Mardin gibi illerde yoğunlaşmış durumda. Şirket, bu borçlara yönelik sıkı tedbirler alınacağını vurguluyor.

Kaynak: (İLKHA)