Diş ağrısı, aniden ortaya çıkabilir ve tüm gününüzü zehir edebilir. Özellikle yemek yerken ya da bir şeyler içerken yaşanan ağrı nedeniyle beslenme süreci de sekteye uğrar. Dişte oluşan ağrı, baş ağrısına da yol açabilir.

Diş ağrısı için birçok ilaç bulunsa da bu ilaçları bilinçsiz bir şekilde kullanmamak gerekir. Ancak bitkisel çözümler herhangi bir zararı olmadığı için diş ağrısına karşı çözüm olarak rahatlıkla kullanılabilir. Bazı doğal ürünler, ağrının giderilmesinde oldukça etkilidir ve ciddi bir rahatlama ortaya çıkarır.

SİRKE VE TUZ İLE GARGARA YAPILABİLİR

bnisinadiars-1105202314bacf0c

Diş ağrısı yaşayanlar, gargara olarak sirke ve tuz içeren su kullanabilir. Bir su bardağı suya sirke ve tuz eklenir. Aynı zamanda suya karbonat eklenerek de gargara yapılması mümkündür. Karbonat, ağrının olduğu yere konulduğu takdirde de yatıştırıcı bir etki yapar.

Diş ağrısına karşı etkili çözümlerden biri de buzdur. Bir beze sarılan buz, ağrının olduğu taraftaki yanağa konulur. Karanfil kurusu çiğnediğiniz takdirde dişinizdeki ağrı azalabilir. Ayrıca karanfil toz haline getirilerek ağrıyan dişe konulabilir.

ZERDEÇAL, DİŞ AĞRISINA İYİ GELİYOR

Zerdeçal, diş ağrılarına karşı etkili bir besindir. Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı toz zerdeçal eklenmelidir. Bu karışım ile yapılacak gargara, ağrıların giderilmesini sağlar.

İBN-İ SİNA, DİŞ AĞRISI İÇİN BU YÖNTEMİ ÖNERMİŞ

İbn-i Sina, asırlar öncesinden diş ağrısının çaresini açıklamıştır. Ünlü alim, diş ağrısına karşı çınar yaprağını öneriyor. Ayrıca çınarın kabuğunda da diş ağrısını geçiren bileşenler olduğunu belirtiyor.

İbn-i Sina’ya göre çınarın diş ağrısını geçirmek dışında da faydaları var:

Gıda Zehirlenmesinden Korunmanın Yolları Gıda Zehirlenmesinden Korunmanın Yolları

-Vitiligoya karşı faydalıdır.

-Eklem iltihaplarına karşı iyi gelir.

-Yaraların tedavi edilmesinde kullanılır.

-Göz hastalıklarına karşı pansuman malzemesi olarak tercih edilebilir.

-Böcek sokmalarına karşı etkilidir.

-Çınar yaprakları, sirke ile kaynatılırsa, yanıklara ve diş ağrısına karşı daha etkili olur.

Kaynak: (Haber Merkezi)