Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin davetine icabet ederek 3-5 Haziran tarihleri arasında Çin'e bir ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaret, Bakan Fidan'ın dışişleri bakanı sıfatıyla Çin'e ilk resmi ziyareti olacak.

Fidan'ın ziyaret programı kapsamında, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng ve Çin Komünist Partisi Merkezi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu Başkanı Çın Vınçing ile görüşmeler yapması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayramın İkinci Gününde Diplomasi Trafiğini Sürdürdü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayramın İkinci Gününde Diplomasi Trafiğini Sürdürdü

Çin'de yaşayan Türk vatandaşlarla da görüşmeyi planlayan Fidan, 4-5'te Pekin’deki temaslarının ardından 4-5 Haziran'da Urumçi ve Kaşgar şehirlerini ziyaret etmesi bekleniyor.

Bakan Fidan'ın Sincan Uygur Özerk Bölgesi ziyareti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu Nisan 2012'de bölgeye yaptığı ziyaretten bu yana Türkiye'nin en üst düzey ziyareti olma özelliğini taşıyor.

Son dönemde Çin'in tüm bölgeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye yönelik adımlar atan Türkiye,  bu çerçevede Çin'deki diplomatik mevcudiyetini Pekin Büyükelçiliği, Guangcou, Şanghay ve Hong Kong Başkonsolosluklarına ilave olarak geçen yıl açtığı Çıngdu Başkonsolosluğuyla pekiştirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı