Gazze’de gazetecilerin katliamı: 63 ölü Gazze’de gazetecilerin katliamı: 63 ölü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıların durdurulması ve acil bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Görüşme, Türkiye'nin başkenti Ankara'da gerçekleşti ve bölgesel gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

Gazze konusunda yapılan görüşmede, her iki taraf da sivillerin zarar görmemesi ve insani yardımların sürekli olarak ulaştırılması gerektiği konusunda mutabık kaldı. Diplomatik kaynaklar, Türkiye ve ABD'nin, Gazze'deki durumun iyileştirilmesi ve iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptıklarını belirtti.

Bakan Fidan, görüşmede Blinken'a Gazze'de sivil hedeflerin bombalanmasının ve altyapının tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Ayrıca, NATO'nun genişleme süreci ve ikili ve bölgesel konular da görüşülen konular arasında yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise yaptığı açıklamada, çalışmaların devam ettiğini ve Gazze'deki korkunç kayıpları azaltmak için adımlar attıklarını belirtti. İnsani yardımların sivillere ulaşması için gereken önlemlerin alındığını ve yakın gelecekte bu yardımların artarak devam edeceğini vurguladı. Blinken ayrıca, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini desteklediğini ifade etti.

(Haber Merkezi)