Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin raporu sonrası yapılan açıklamada, rapordaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri reddettiklerini belirtti.

SON DAKİKA! İstanbul ve Çevresinde Korkutan Deprem! SON DAKİKA! İstanbul ve Çevresinde Korkutan Deprem!

AB Komisyonu, 2023 Genişleme Paketi'ni kabul etti ve Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Bosna Hersek ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Türkiye'ye ilişkin raporun yayınlanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, AB raporundaki Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaların ve haksız eleştirilerin tamamen reddedildiği vurgulandı. Açıklamada, AB'nin kendi içinde bile tartışmalı olan temel haklar alanında Türkiye'ye yönelik haksız iddialarda bulunmasının, AB'nin samimiyetsiz ve çifte standartlı yaklaşımının bir göstergesi olduğu ifade edildi.

AB Komisyonu tarafından açıklanan 2023 Genişleme Paketi içerisinde yer alan Türkiye raporuna ilişkin açıklamada ise Türkiye'nin AB için önemli bir ortak ve aday ülke olduğu vurgulandı. Ancak, katılım müzakerelerinin 2018'den bu yana durma noktasında olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan olumsuz eğilimi tersine çeviremediği ve katılımla ilgili reformları sınırlı ölçüde sürdürdüğü belirtildi. Ayrıca, terörle mücadele, ekonomi, enerji, gıda güvenliği, göç ve ulaştırma gibi alanlarda Türkiye ile ortak çıkar alanlarındaki iş birliğinin devam ettiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye'nin AB'nin "Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası"na uyumunu iyileştirmesi ve yaptırımların önlenmesi ve delinmesini tespit etme konusunda iş birliğini artırması gerektiği belirtildi. Bu doğrultuda, Yüksek Temsilci ve Komisyon'un Kasım ayında AB-Türkiye ilişkilerinin durumu hakkında Konsey'e bir rapor sunacağı ifade edildi.

(İLKHA)