Türkiye Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ilişkin kabul ettiği son 'ateşkes' kararının vakit kaybetmeksizin alınması gerektiğini vurguladı.

İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in son altı aydır işlediği suçların, insanlık tarihinin en büyük barbarlıkları arasında yer aldığı belirtildi. Açıklamada, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nden gelen görüntülerin, İsrail'in Filistin halkını kasıtlı ve sistematik bir şekilde hedef aldığının bir kanıtı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, İsrail'in işlediği suçları durdurmanın uluslararası camianın görevi olduğu vurgulanırken, BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı son ateşkes kararının ve Uluslararası Adalet Divanı'nın açıkladığı ilave tedbirlerin uygulanmasının teminen gerekli önlemlerin hızla alınması gerektiği belirtildi.

Türkiye, uluslararası toplumun bu tür vahşetlere karşı kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini ve İsrail'in işlediği suçlara göz yumanların da tarih önünde hesap vereceğini vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)