Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Orta Doğu ve Suriye politikası ile ilgili ortaya atılan iddialar hakkında yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki iç kargaşa sonucu yaşanan insani trajedi karşısında başından beri ilkeli bir tutum sergilediği belirtildi.

Bakanlık, Türk dış politikasının devletin ve milletin çıkarlarını esas aldığını vurgulayarak, Türkiye'nin güçlü tarihi ve kültürel bağları bulunan Orta Doğu'da barış, istikrar ve refahın tesisini hedeflediğini aktardı. Açıklamada, "Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir." ifadeleri kullanıldı.

Türk dış politikasının temel prensiplerinin uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışı olduğu vurgulanan açıklamada, Türkiye'nin bu doğrultuda hareket ettiği belirtildi. 

Açıklamada, bu siyasetin oluşturulmasında temel prensiplerin uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışının olduğu vurgulanarak, "Türkiye, Suriye’deki iç kargaşa neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilemiştir. Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı

Açıklamada, Türkiye'nin bu süreçte savunma yeteneklerini de geliştirdiğine, kendi coğrafyasında akamete uğrattığı terörle sınır ötesinde de mücadele edebilir hale geldiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Tüm bu gerçekleri görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunan kesimlerin, bölgemize nüfuz etmeye çalışan egemen güçlerin vekilleri haline geldikleri de gözden kaçırılmamalıdır. Dış politikadaki adımlarımızı, devletimizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda atmaya devam edeceğiz."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı