Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Şehit Güvenlik Korucusu Esendemir'in Ailesine Başsağlığı Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Şehit Güvenlik Korucusu Esendemir'in Ailesine Başsağlığı Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan dışişleri alanındaki yeni kanunlar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu da yürürlüğe girdi. 

Bu kanunla, Dışişleri Bakanlığı'nın faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve personelin yüksek temsil kabiliyeti ile donanımlı yetiştirilmesi amacıyla Ankara merkezli Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulacak. Vakıf, belirlenen faaliyetleri icra edecek ve bakanlığın etkinliğini artıracak.

Resmi Gazete'de yayımlanan diğer önemli kanunlar arasında, 6 Kasım 2020'de Moskova'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması"nın onaylanması da yer aldı. Ayrıca, 9 Kasım 2022'de New York'ta imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler Arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Eşgüdüm Ofisi Bölgesel Ofisinin İstanbul’da Kurulmasına İlişkin Anlaşma" da onaylandı.

23 Kasım 2021'de Paris'te imzalanan "Uluslararası Deniz Seyir Yardımcıları Teşkilatı Sözleşmesi"nin beyanla birlikte onaylanması ve 16 Mart 2021'de Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Altyapı ve İnşaat Projelerinde İş Birliği Anlaşması"nın onaylanması da Resmi Gazete'de yayımlanan kanunlar arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi İnsani yardım malzemelerinin Türkiye'den Afganistan İslam Cumhuriyeti'ne demiryoluyla taşınmasına ilişkin Genel Müdürlüğün emri üzerine resmi yayında yayımlandı.

Buna göre, Türkiye'den Afganistan İslam Cumhuriyeti'ne gönderilecek insani yardım malzemelerinin demir yoluyla sevki amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin kararın yürürlüğe konulması, Resmi Gazete'de yer aldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı