Dini seyahatlerin düzenlendiği umre turlarında yaşanan beklenmedik gelişmeler, Diyanet'in tur şirketlerine gönderdiği yazı ile gün yüzüne çıktı. Mart ve nisan aylarında gerçekleşecek umre turlarına katılmak isteyen vatandaşlara, 31 Mart tarihinde Türkiye'de olma kısıtlaması getirildiği iddiaları, tur şirketlerinden gelen bilgilerle doğrulandı.

Cumhuriyet gazetesinden alınan bilgilere göre, umre turları düzenleyen şirketler, turlarını ya 30 Mart'ta Türkiye'de olacak şekilde ya da 1 Nisan'da Türkiye'den hareketle düzenleme kararı aldı. Ancak, 31 Mart'ı kapsayan umre turlarına katılmak isteyen vatandaşlar, şirketlerden olumsuz yanıt alarak farklı turlara yönlendirildi. Tur şirketleri, bu durumu açıklarken, "31 Mart'taki yerel seçim nedeniyle turlara ilişkin kısıtlama uygulandığı" şeklinde bilgi verdi.

Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı

İddialara göre, Diyanet'in resmi bir yazı ile tur şirketlerine gönderdiği belirtiliyor. Bir tur şirketi yetkilisi, "Diyanet, yurttaşların 31 Mart'taki yerel seçimlerden önce Türkiye'de olmasını istediği için tarihleri 30 Mart'ta dönüş olacak şekilde ayarladığını" ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)