Çınar ve Mazıdağı ilçeleri arasındaki tarım alanında başlayan anız yangını, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek geniş bir alana yayıldı.

Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri hızla bölgeye sevk edildi. 

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü ve İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. 

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Su'nun şu ifadelerine yer verildi:

"İlimiz Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesinde anız ve örtü yangını olarak başlayan yangın, ekiplerimizin müdahalesiyle kontrol altına alınmıştır, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 yaralı vatandaşımızın tedavisi ise hastanelerde devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yangında 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 10'u ağır 44 kişinin etkilendiğini bildirdi. Koca, yangın sebebiyle 35 ambulans ve 7 UMKE timinin görevlendirildiğini belirtti.

Bakan Tunç'tan İzmir açıklaması: 14 şüpheli tutuklandı Bakan Tunç'tan İzmir açıklaması: 14 şüpheli tutuklandı

Thumbs B C 45D6Aa59Bf7F07C2B6Bb6Db1F4B6738F

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı