Doğal gazın temiz bir yakıt olması bir avantaj olarak değerlendirilse de maliyetinin yüksek olması, vatandaşları zorluyor. Pek çok kişi, faturaları düşürmek için daha az ısınmayı göze alıyor. Bazı odaların peteklerini kapatmak da tasarruf için uygulanan yöntemler arasındadır. Ancak bu yöntemler özellikle kalabalık aileler için uygun değil.

Doğal gaz faturalarını düşürmek için kombinin kullanımından, eşyaların konumuna kadar pek çok detaya dikkat etmek gerek. Bazı taktikleri uyguladığınız takdirde en az 100 TL tutarında bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Böylece soğukta kalarak üşümeden tasarruf elde edilebilir.

REGLAJ AYARI YAPIN

dogalgaz-faturasini-dusurmek-icin-m-2fkq_cover

Peteklerde reglaj ayarı yapmanın ne demek olduğunu, çoğu kişi bilmiyor. Bu ayar, çift vanalı peteklerde alt vanadan yapılır. Kombiye yakın olan peteğin altındaki vana, tamamen kapatılır. Ardından bir tur açılır. Aynı işlem ikinci peteğe de yapılır. Ancak bu kez iki tur açma işlemi yapılması gerekir. Üçüncü petekte ise kapattıktan sonra üç tur açma işlemi yapılmalıdır. Tüm peteklerde açma-kapama işlemi yapıldıktan sonra reglaj ayarı tamamlanır.

Reglaj ayarı ile elde edilecek tasarruf en az 100 TL’dir. Ancak bu ayarı en doğru şekilde yapmak için bir tesisatçıdan yardım alınabilir. Bu sayede en doğru şekilde ayarlama yapılabilir.

SON DAKİKA! İstanbul ve Çevresinde Korkutan Deprem! SON DAKİKA! İstanbul ve Çevresinde Korkutan Deprem!

DOĞAL GAZ FATURASINI DÜŞÜRECEK FARKLI YÖNTEMLER

Doğal gaz faturasını düşürmek için kombinin bulunduğu odada çok fazla hava sirkülasyonu olmaması gerekir. Aksi takdirde kombi sürekli uygun sıcaklığa gelmeye çalışırken faturaların kabarmasına yol açabilir.

Peteklerin önü eşyalarla kapatılmamalıdır. Aksi takdirde yeterli sıcaklığa ulaşılamadığı için sıcaklık derecesi gereksiz yere artırılır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kombinin ayarlarını çok fazla değiştirmemektir. Sıcaklığın sabit kalması için kablosuz termostat gibi farklı ürünler kullanılabilir. Bu sayede faturadan tasarruf sağlamak daha kolay olur.

Kaynak: Haber Merkezi