Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesapları için önemli bir güncelleme yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ değişikliğine göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ocak 2024 tarihine kadar olan süreçte mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarını Türk Lirasına çevirebilecekler.

Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları

Yapılan değişiklikle birlikte, yatırımcılara döviz dönüşümlü KKM hesaplarında daha fazla esneklik ve zaman tanındı. Yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise daha önce belirlenen tarihlerde herhangi bir güncelleme yapılmadan altın ve döviz tevdiat hesapları ile katılım fonlarından vadeli Türk Lirası mevduat veya katılım hesaplarına dönüşüm için işlem yapabilecekleri belirtildi.

Döviz dönüşümlü KKM hesaplarında TL'ye çevirme işlemleri, hesap sahiplerinin talepleri doğrultusunda ve belirlenen dönüşüm kuru üzerinden gerçekleştirilecek. Bu güncelleme, yatırımcılara farklı varlık sınıfları arasında daha rahat bir geçiş imkanı sunuyor.

Kaynak: AA