Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, BM Genel Kurulu'ndaki oturumda yaptığı konuşmada, Gazze'deki insani duruma dikkat çekti ve yaşanan krizin BM'nin varlık nedenini sorgulatması gerektiğini belirtti.

Ghebreyesus'un ifadesine göre, Gazze'deki sağlık sistemi çökmek üzere ve bu durum tedavisi kesintiye uğrayan 2 binden fazla kanser hastası, 1000 böbrek hastası, 50 bin kalp-damar hastası ve 60 bin diyabet hastasını risk altında bırakıyor. Ayrıca, her gün 200 kadının zor şartlarda doğum yaptığını belirtti ve bu durumu "dehşet verici" olarak nitelendirdi.

SGK’dan Adı ve Soyadı Değişenlere Uyarı SGK’dan Adı ve Soyadı Değişenlere Uyarı

Ghebreyesus, en az 11 bin 500 Gazzelinin öldüğünü, 1,7 milyon kişinin yerinden edildiğini ve Gazze'deki hastanelerin üçte ikisinin işlevsiz hale geldiğini hatırlatarak, Avrupa Birliği'ni bu krizi çözmeye yönlendiren bir test olarak nitelendirdi.

DSÖ Genel Direktörü, konuşmanın ötesinde somut adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, "Eğer BM üyesi devletler olarak bu kanı durduramayacaksanız, o zaman sormamız gerekir: BM ne için var?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Haber Merkezi)