Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, Avrupa bölgesinde kızamık vakalarının 2023 yılında bir önceki yıla göre 30 kat arttığı belirtildi. DSÖ, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 53 üye devlette, Ocak-Ekim 2023 döneminde 30 binden fazla kızamık vakası bildirildiğini açıkladı. Bu durumun, 2022 yılında bildirilen 941 vakaya kıyasla 30 katından fazla bir artışı temsil ettiği ifade edildi.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, 2023 yılında bölgedeki kızamık vakalarındaki endişe verici artışa dikkat çekerek, 21 bine yakın hastaneye yatış ve 5 kızamık kaynaklı ölüm yaşandığını bildirdi. Kluge, çocukları bu potansiyel tehlikeli hastalıktan korumanın tek yolunun aşı olduğunu vurgulayarak, bulaşmayı durdurmak ve yayılmayı önlemek için acil aşılama çalışmalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

2023'teki kızamık vakalarında tüm yaş gruplarını etkilediği ve yaş gruplarının ülkeye göre değiştiği ifade edilen açıklamada, 5 vakadan ikisinin 1 ila 4 yaş arası çocuklarda, birinin ise 20 yaş ve üzeri yetişkinlerde görüldüğü kaydedildi. DSÖ, aşılama oranlarının 2020-2022 arasında gerilediğini ve bu durumun COVID-19 salgınının etkilerine bağlandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı 27 Bin Personel Alımı İçin Başvurular Başlıyor Sağlık Bakanlığı 27 Bin Personel Alımı İçin Başvurular Başlıyor

DSÖ, ayrıca Avrupa Bölgesi'nde 2020-2022 yılları arasında 1.8 milyondan fazla bebeğin kızamık aşısını kaçırdığını vurgulayarak, kızamığın ortadan kaldırılmasını başaran ülkelerin, yeterli aşılama yapılmazsa büyük salgınlar riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: (Haber Merkezi)