DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlenen basın toplantısında küresel aşılama çabalarının önemine vurgu yaptı. Aşıların, son 50 yılda dünya genelinde 154 milyon hayatı kurtardığını belirten Ghebreyesus, bu sayede birçok hastalığın önlenebildiğini açıkladı.

Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor

1974 yılında başlatılan DSÖ'nün Genişletilmiş Aşılama Programı (EPI), dünya genelinde standartlaştırılmış aşı programlarının oluşturulmasına destek veriyor. Ghebreyesus, EPI'nin milyonlarca insanın 30 farklı hastalığa karşı aşıya erişmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Ancak Ghebreyesus, Kovid-19 salgınının dünya genelinde rutin aşılama programlarını sekteye uğrattığına dikkat çekti. Bu durumun birçok insanın aşı olma fırsatını kaçırmasına neden olduğunu belirten Ghebreyesus, dünya liderlerine aşılama programlarını destekleme çağrısı yaptı.

DSÖ, aşıları ve hayat kurtaran ürünleri sağlayan aşılama programlarını desteklemek ve finanse etmek amacıyla "İnsanca Mümkün" başlıklı bir kampanya başlattı. Bu kampanya ile daha fazla insanın aşılanması ve hayatların kurtarılması hedefleniyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı