“Askeri Operasyon Çözüm Değil”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Gazze’deki durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, siyonist rejimin Gazze’nin güneyindeki Refah kentine saldırması halinde felaketin kaçınılmaz olacağını söyledi. Ghebreyesus, “Refah’a bu saldırı gerçekleşirse, felaket olur. Gerçekten felaket olur.” dedi.

Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı

Ghebreyesus, savaşın bitmesi için yeterli sebebin olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi 28 binden fazla can kaybı var ve bu kişilerin yüzde 70’ten fazlası kadın ve çocuk. Bu insanlar bütün bu sorunu meydana getirecek hiçbir şey yapmadılar. O yüzden en iyi çözüm, siyasi bir çözüm olur. Askeri bir operasyonun kalıcı bir çözüm olduğunu hiçbir şekilde düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Filistinlilerin Gidecek Yeri Yok”

Ghebreyesus, Filistinlilerin yaşadığı zorluklara da dikkat çekerek, “Şu anki durumu bile anlatmaya kelimeler yetmez. Filistinlilerin gidecek yeri kalmadı. Gerçekten yok.” diye konuştu. Ghebreyesus, Refah’ın güvenli bir bölge olarak kabul edildiğini, ancak siyonist rejimin Filistinlileri oraya taşınmaya zorladığını da hatırlattı.

Ghebreyesus, DSÖ olarak Gazze’deki sağlık durumunu yakından takip ettiklerini ve insani yardım sağlamak için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: (İLKHA)