DSÖ’nün senelik forumunda kabul edilen Sağlık Asamblesi’nde, iklim değişikliği küresel sağlık için ciddi bir tehdit olarak tanımlandı.

27 Mayıs’ta başlayan ve İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden Asamble, 194 üye ülke temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşiyor ve bugün sona erecek.

DSÖ, her yıl düzenlediği forumda küresel sağlık krizlerini değerlendiriyor ve kararlar alıyor. Bu yılki 77. Dünya Sağlık Asamblesi’nde, iklim değişikliği küresel sağlık sorunu olarak tanımlandı ve iklim değişikliğinin yol açtığı derin sağlık riskleriyle yüzleşmek için kararlı önlemlere  acil ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

Asamble, çevresel sürdürülebilirlik ve halk sağlığının birbirine bağımlı olduğunu vurgulayarak, gezegenin sağlığını korumak için radikal eylemin zorunlu olduğunu ifade etti. 

Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanıcılarına Önemli Uyarı Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanıcılarına Önemli Uyarı

Sağlık Asamblesi, üye devletleri iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik mevcut çabalarını güçlendirilmeye ve genişletmeye çağırdı. 

 DSÖ, iklim değişikliğine karşı küresel sağlık müdahalesine liderlik etmeye devam edeceğini şöyle açıkladı: "DSÖ, iklim değişikliğine karşı küresel sağlık müdahalesine liderlik etmeye devam etmeye kararlıdır. Örgüt, liderlik, farkındalık yaratma, teknik destek sağlama ve kapasite oluşturma yoluyla üye devletleri destekleme çabalarını artırmayı planlamaktadır. Temel girişimler arasında sağlığın iklim politikalarında merkezi bir konu olarak sunulması, kanıta dayalı stratejilerin geliştirilmesi ve ülkelerde sağlık ve iklim eylemi için desteğin harekete geçirilmesi yer almaktadır." 

Kaynak: (İLKHA)