İsrail’in ambulans katliamı

İsrail, Gazze Şeridi’nde Şifa Hastanesi’nin bahçesinde bulunan ambulans konvoyuna saldırdı. Saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Ambulanslarda, Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a transfer edilmeyi bekleyen yaralı siviller vardı.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Ghebreyessus, saldırıya dair yaptığı açıklamada, “Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar uluslararası insancıl hukukun ihlalidir. İsrail, sadece Filistin halkına değil, tüm insanlığa karşı büyük suçlar işliyor. İsrail’in suçlu liderlerinin savaş suçları mahkemelerine çıkarılmasının zamanı geldi” dedi.

Antep fıstığı piyasasında rekabet soruşturması Antep fıstığı piyasasında rekabet soruşturması

Gazze’deki insani kriz

Ghebreyessus, Gazze’deki insani durumun sürdürülemeyecek durumda olduğunu belirterek, “Gazze’de sahadaki durum tarif edilemez. Hastaneler koridorlarda yatan yaralılarla tıka basa dolu, morglar dolup taşıyor, doktorlar anestezi olmadan ameliyat yapıyor, bombardımandan kaçan binlerce insan sığınacak yer arıyor, yiyecek ve su sıkıntısı çeken aileler aşırı kalabalık okullara sığmaya çalışıyor. Tuvaletlerin taşması ve hastalık salgınlarının yayılma riski var. Her yerde korku, ölüm, yıkım, kayıp var.” açıklamasını yaptı.

Bölgeye olan yardımlar yetersiz

Ghebreyessus, bölgeye olan yardımların yetersiz olduğuna vurgu yaparak, “7 Ekim’den önce temel ihtiyaç malzemelerini taşıyan günde ortalama 500 kamyon Gazze’ye geçiyordu. 7 Ekim’den bu yana toplamda sadece 217 kamyon giriş yaptı. İnsani müdahalenin ihtiyaç duyulan ölçekte sürdürülebilmesi için her gün yüzlerce kamyonun Gazze’ye girmesine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyessus, Türkiye’nin yaralı Filistinlileri tedavi etmeye hazır olduğunu da belirtti. Ghebreyessus, “Türkiye, durumu kritik olan Gazzeli kardeşlerimizi tedaviye ulaşabilmeleri için ülkemize transfer etmeye hazır olduğunu bir kez daha ifade etti. Bu hedef gözetmeyen saldırıların bir an önce durdurulması için uluslararası toplumun harekete geçmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

(İLKHA)