Emekli maaşlarına yönelik düzenlemeler için çalışmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin Kasım ayının 15’inden itibaren ikramiyelerini almaya başladığını belirtmişti. Emeklilerin bu ödemeden yararlanması için çalışmaması gerekir. Ekim ayı içerisinde çalışma hayatına devam edenlere ödeme yapılmayacak.

Emekliler için verilen ikramiyeler, dul ve yetim aylığı alanların hesaplarına da yatırılacak. Ancak ikramiye tutarı, dul ve yetim aylığı alanların hak sahipliği oranına göre değişecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA NE KADAR İKRAMİYE VERİLİYOR?

uzmani-acikladi-dul-ve-yetim-ayligi-alanlara-kotu-haber-QexB

Tüketici Güven Endeksi Haziranda Azaldı Tüketici Güven Endeksi Haziranda Azaldı

Dul ve yetim aylığı alan kişiler, hak sahipliği durumuna göre ödeme alacak. Eğer aylık bağlama oranı %75 ise ikramiyenin %75’i tutarında ödeme yapılacak. %50 oranında ödeme alanlara verilecek ikramiye tutarı da %50 olacak.

DUL VE YETİM AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Sigortalının vefat etmesi halinde hak sahiplerine dul ve yetim aylığı verilir. Emekli aylığı alırken vefat edenlere de ödeme yapılır. Dul kalan eşe çalışmaması halinde %75 oranında aylık bağlanır. Çalışan, emekli aylığı alan eşe ise %50 oranında aylık verilir. Çocuklara verilecek aylık oranı ise %25’tir.

Erkek çocuklar, 18 yaşına kadar dul ve yetim aylığı alabilir. Ancak üniversite eğitimine devam eden erkek çocuklar için 25 yaşına kadar ödeme yapılır. Kız çocukları evlenene kadar aylık alabilir. Evlenip boşanan kız çocuklarına da yeniden dul ve yetim aylığı verilmeye başlanır.

Dul ve yetim aylığı alan kız çocuklarına, aylığın iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak ödenir. Dul ve yetim aylığı, yıllara göre artış gösterir. Emekli maaşına yapılan zam ile dul ve yetim aylıkları da artar.

Dul ve yetim aylığı, kişinin vefat etmeden önce aldığı aylık üzerinden hesaplanır. Dul ve yetim aylığı için gereken şartlar, sonradan sona ererse aylık kesilir. Dul ve yetim aylığı alanlara yılda iki defa bayram ikramiyesi de verilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)