Gazze’de On Binlerce Filistinli Kayıp: İletişim Zorluğu ve Endişe Gazze’de On Binlerce Filistinli Kayıp: İletişim Zorluğu ve Endişe

Dışişleri Bakanlığı, Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü vesilesiyle Ermenistan'a çağrıda bulunarak, mayın haritalarının Azerbaycan'a teslim edilmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun ilan ettiği Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü, mayın ve patlamamış mühimmat tehlikesine dikkat çekmek amacıyla her yıl 4 Nisan'da kutlanıyor. Türkiye, bu önemli günde Ermenistan'a yönelik bir çağrı yaparak, mayın haritalarının Azerbaycan'a teslim edilmesini talep ediyor.

Türkiye, dünya genelinde ve bölgesinde kara ve deniz mayınlarıyla mücadelede somut katkılar sağlayan bir ülke konumunda. Milli Mayın Faaliyet Merkezi aracılığıyla, Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhasına İlişkin Ottava Sözleşmesi'ni destekleyerek uluslararası işbirliklerine katkı sağlıyor.

Azerbaycan, uzun bir süredir mayın kirliliği nedeniyle ciddi bir güvenlik tehdidi altında. Özellikle işgal altından kurtardığı topraklarda tespit edilemeyen çok sayıda mayın bulunuyor. Türkiye, Azerbaycan'ın bu güvenlik endişelerini paylaşıyor ve Ermenistan'ı Azerbaycan'a doğru mayın haritalarını teslim etmeye çağırıyor.

Mayın riskiyle mücadele eden ülkelerin sahada ve uluslararası alanda verdiği güçlü desteğin süreceğini vurgulayan Türkiye, Ermenistan'ın bu çağrıya olumlu yanıt vermesini bekliyor.

Türkiye, mayınların dünya genelindeki tehdidine karşı mücadelede aktif rol alırken, Azerbaycan'ın güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığını da ortaya koyuyor.

Kaynak: (İLKHA)