Hollanda'da Şiddet Olayları Yükseliyor: Araçlar Alev Alev! Hollanda'da Şiddet Olayları Yükseliyor: Araçlar Alev Alev!

Dünya Müslüman Âlimler Birliği’nin 6’ncı Genel Kurulu, dün Katar’ın başkenti Doha’da başladı. 80’den fazla ülkeden 2 bini aşkın alim, düşünür ve akademisyenin katıldığı genel kurulda, birliğin yeni başkanı seçildi.

Karadaği Yüzde 91 Oy Aldı

Birliğin kurucularından ve genel sekreteri olan Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği, genel kurulda yapılan oylamada yüzde 91 oy alarak birliğin başkanlığına getirildi. Karadaği, birlik üyelerine teşekkür ederek, İslam ümmetinin birliği ve dirliği için çalışacağını söyledi.

Kılıçaslan’dan Tebrik ve Hediye

Genel kurula, İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan’ın başkanlığında bir heyet de katıldı. Kılıçaslan, Karadaği’yi tebrik ederek, hayırlara vesile olmasını diledi. Kılıçaslan, Karadaği’ye Kubbetu’s-Sahra maketi hediye etti. Kılıçaslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Ali Karadaği’yi tebrik ediyor hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Nedir?

Dünya Müslüman Âlimler Birliği, 57 ülkeden on binlerce âlim ve düşünürü bünyesinde barındıran bir sivil toplum kuruluşudur. Birlik, 2004 yılında merhum Yusuf el-Karadavi’nin girişimiyle kurulmuştur. Birliğin amacı, İslami kimliği korumak, iç ve dış tehditlere karşı önlemler almak, İslam’ın uygulamalarının her çağ ve mekana göre devam ettirilmesini sağlamaktır. Birliğin merkezi 2011 yılında Dublin’den Doha’ya taşınmıştır. Birlik, 50’den fazla İslam âlimleri heyetlerini çatısı altında barındırmaktadır. Birliğin eski başkanları Yusuf el-Karadavi, Ahmed er-Raysuni ve Habib Salim Sekaf el-Cufri’dir.

Kaynak: (İLKHA)