2024 yılı itibarıyla dünya nüfusunun %62'sine karşılık gelen 5 milyar kişi sosyal medya kullanıyor. Her geçen yıl kullanıcı sayısı artan sosyal medya platformları, küresel iletişimin ve etkileşimin vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Nisan itibarıyla Facebook, aylık 3 milyarı aşan aktif kullanıcı sayısıyla dünya genelinde en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olarak zirvedeki yerini koruyor. Facebook'un sahibi Meta şirketine ait diğer platformlar olan Instagram ve WhatsApp, aylık 2 milyar kullanıcıyla sırasıyla 3. ve 4. sırada yer alırken, Facebook Messenger da 1 milyar kullanıcıyla 7. sırada bulunuyor.

Türksat 6A'da son ateşleme Türksat 6A'da son ateşleme

Listede 2'nci sırada Google'ın sahibi olduğu çevrim içi video paylaşım platformu YouTube geliyor. YouTube, dünya çapında 2,5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Elon Musk'ın sahibi olduğu X (Eski adıyla Twitter) platformu ise 611 milyon kullanıcıyla 12'nci sırada bulunuyor.

Listede dikkati çeken Çin merkezli sosyal medya uygulamaları arasında en popüler olanı TikTok, yaklaşık 1,6 milyar kullanıcıya sahip. 

Rapora göre, Türk kullanıcılar sosyal medyada dünya ortalamasından daha fazla vakit geçiriyorlar. Günlük ortalama 2 saat 44 dakika sosyal medyada harcayan Türk kullanıcılar, internette ise dünya ortalamasından bir saat daha fazla, toplamda 6 saat 57 dakika vakit geçiriyorlar. Türkiye'de en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu 57 milyon 500 bin kullanıcıyla YouTube. Instagram, 57 milyon 100 bin kullanıcıyla ikinci sırada yer alıyor. TikTok, Facebook ve X (Twitter) ise sırasıyla 37 milyon 700 bin, 34 milyon ve 20 milyon 670 bin kullanıcıyla onları takip ediyor.


 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı