Bağırsak sorunları günümüzde birçok kişinin mustarip olduğu sağlık sorunları arasında yer alıyor. Birçok çeşidi olan bu sorunların arasında yaygın olarak tembel bağırsak sorunu bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyanın en sağlıklı sebzeleri listesinde tepe noktalara koyduğu bu sebzenin, mineral ve vitamin bakımından çok zengin olduğunu duyurdu. Bu sebze, özellikle de tembel bağırsak sorunu yaşayanlara inanılmaz faydalar sağlıyor.

Demir ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir bitki türü olan tere bitkisi, bu sayede kırık tırnaklara, kırışık ciltlere, saç ve kepek sorunlarına ve kadın hastalıklarına iyi gelmesi ile biliniyor. Aynı zamanda tembel bağırsak sorununa karşı da tere bitkisi oldukça etkili faydalar sağlıyor. Üstelik eczanelerde satılan ilaçlar gibi etki gösteren tere bitkisinin herhangi bir yan etkisinin olmadığı ifade ediliyor. İşte detaylar…

EMZİREN ANNELERE TAVSİYE EDİLİYOR

California'da Orman Yangını Dumanından 10 Yılda En Az 52 Bin Kişi Erken Yaşta Hayatını Kaybetti California'da Orman Yangını Dumanından 10 Yılda En Az 52 Bin Kişi Erken Yaşta Hayatını Kaybetti

mushil-etkisi-yapan-bitkiler-ve-besinler-14

Tere bitkisi, mineraller bakımından kadınların adet döngülerini düzenleyebilir ve adet bozukluğu yaşayan kadınlar için oldukça faydalı olabilir. Demir mineralleri ve protein bakımından zengin olan tere bitkisi, emziren annelerde de sütün artmasına yardımcı oluyor. Birçok uzman isim, emziren annelere bol miktarda tere tüketmelerini tavsiye ediyor.

KANI TOKSİNLERDEN ARINDIRIYOR

Kanı toksinlerden arındıran tere, iştahın artmasını sağlarken, aynı zamanda kabızlık sorununa da iyi geliyor. Adeta müshil etkisi yaratan tere, kabızlık sorunu yaşayanlara kısa sürede fayda sağlayabiliyor. Ayrıca tere tohumu, bal ile karıştırılarak dizanteri tedavisinde de kullanılıyor. Hareketli bir bağırsağa sahip olmanızı sağlayan tere, kilo vermeye de yardımcı oluyor.

NEFES DARLIĞINA İYİ GELİYOR

Tohumları çiğnenerek tüketilen tere bitkisi, aynı zamanda baş ağrısı, öksürük, bronşit ve astım gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de etki gösteriyor. Nefes darlığına iyi gelen tere, astımın neden olduğu şiddetli öksürük krizlerini de önleyebiliyor. Akciğere faydalı olan tere, sigara içenlere de bol bol tüketilmesi için tavsiye ediliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)