Dünyanın en kalabalık şehri, Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Tokyo, 2023 verilerine göre 37 milyon 700 bin nüfusa sahiptir. Bu rakamla zirvede olan Tokyo, teknolojik gelişmeleriyle ve modern yüzüyle çok sayıda göç de alan bir şehirdir. Tokyo’nun bazı işlek caddeleri ve sokaklarında bazen insan seli görüntüsü oluşabilmektedir. Tokyo’nun en önemli turistik noktaları arasında Meiji Tapınağı, Tokyo Kulesi, Tokyo İmparatorluk Sarayı, Ueno Parkı ve Yasukuni Tapınağı sayılabilir.

Dünyanın en kalabalık ikinci şehri ise Endonezya’nın başkenti Cakarta’dır. Cakarta ya da diğer adıyla Jakarta, 2023 itibariyle 33 milyon 700 bin nüfusa sahiptir. Cakarta, İslamiyet’i kabul eden şehirler arasında en kalabalık olanıdır. Cakarta’nın toplu ulaşım araçlarının kalabalık fotoğrafları nüfus yoğunluğunu gözler önüne sermektedir. Cakarta’nın en popüler gezilecek yerleri arasında Ulusal Anıt, İstiklal Camii, Cakarta Tarih Müzesi, Wayang Müzesi ve Merdeka Meydanı bulunmaktadır.

Dünyanın en kalabalık üçüncü şehri ise Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’dir. Yeni Delhi’nin nüfusu 2023 itibariyle 32 milyon 200 bindir. Yeni Delhi, kültürü, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön planda olan bir şehirdir. Yeni Delhi’nin en popüler seyahat noktaları arasında Hümayun Türbesi, Hint Kapısı, Lotus Tapınağı, Kızıl Kale ve Jama Camii bulunmaktadır.

Türkiye’de Kaç Kişi Aşılandı Türkiye’de Kaç Kişi Aşılandı

Dünyanın en kalabalık dördüncü şehri ise Çin’in liman kenti Şanghay’dır. Şanghay’ın nüfusu 2023 itibariyle 27 milyon 800 bindir. Şanghay, Asya ve dünya ticareti için önemli bir rol oynayan bir şehirdir. Şanghay’ın modern ve geleneksel yüzünü bir arada yansıtan birçok yapı bulunmaktadır.

Dünyanın en kalabalık beşinci şehri ise Brezilya’nın en büyük ve en önemli sanayi merkezi olan Sao Paulo’dur. Sao Paulo’nun nüfusu 2023 itibariyle 22 milyon 200 bindir. Sao Paulo, sanayinin yanında ticaret, bankacılık ve turizm açısından da önemli bir merkez konumundadır.

(Araştırma Yazısı)