Senegal’in başkenti Dakar’a 250 kilometre uzaklıkta, Saint-Louis kenti açıklarında, Kanarya Adaları’na gitmek üzere yola çıkan bir balıkçı teknesi alabora oldu. Yaklaşık 300 düzensiz göçmeni taşıyan teknenin batması sonucu meydana gelen faciada, çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Göçmenlerin Milliyetleri

Teknede bulunan düzensiz göçmenler arasında Senegal, Gine, Moritanya ve Gambiya vatandaşlarının olduğu bildirildi. Bu trajedi, bölgede artan kaçak göç sorununa dikkat çekiyor.

Avrupa’ya Uzanan Tehlikeli Yolculuk

Son yıllarda Senegal’den Avrupa’ya deniz yoluyla yapılan kaçak göçlerde ciddi bir artış gözleniyor. Göçmenler, genellikle güvensiz ve derme çatma balıkçı tekneleriyle tehlikeli bir yolculuğa çıkıyorlar. Kanarya Adaları, bu yolculuğun hedefi olarak görülüyor ve ortalama 938 deniz mili (yaklaşık 1700 kilometre) mesafe katedilerek ulaşılıyor.

Göçmen Sorununa Dikkat

Bu acı olay, uluslararası toplumun dikkatini bir kez daha düzensiz göçmenlerin karşılaştığı risklere ve zorluklara çeviriyor. Kanarya Adaları’nın Afrikalı göçmenler için Avrupa’ya açılan bir kapı olarak görülmesi, bu tehlikeli geçişlerin devam etmesine neden oluyor.

İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti

Kaynak: (İLKHA)