Ticaret Bakanlığı, yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen elektronik ihalelerden elde edilen gelirin 913 milyon lirayı aştığını duyurdu. Toplam 3 bin 807 ihale gerçekleştirilirken, bu ihalelerin 3 bin 332'si başarıyla tamamlandı. Bu satışlardan 1.081 araç için yaklaşık 478 milyon lira, 2.251 eşya grubu için ise 435 milyon lira gelir sağlandı.

E-ihale yoluyla satışa sunulan ürünler arasında ticari ve binek araçlar, kuyumculuk ürünleri, tekstil, elektronik eşyalar, mobilyalar, gıda ve kozmetik ürünleri bulunuyor. Geçen yılın aynı dönemine göre, araç satışlarındaki %77'lik, eşya satışlarındaki %299'luk artış ve toplam gelirde %141'lik bir yükseliş göze çarpıyor.

E-ihale sistemi, Türkiye'de kamu idareleri arasında bir ilki temsil ediyor ve şeffaflık ile erişilebilirliği amaçlıyor. Vatandaşlar, e-devlet üzerinden veya "www.eihale.gov.tr" web sitesi üzerinden ihalelere katılabiliyor. Bu platform, herkesin internet bağlantısı olan her yerden teklif verebilmesine olanak tanıyor.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Çiftçilere Aktarılıyor Tarımsal Destekleme Ödemeleri Çiftçilere Aktarılıyor

E-ihalelerin yanı sıra, Ticaret Bakanlığına bağlı perakende satış mağazaları da önemli bir gelir kaynağı. 2024'te bu mağazalarda yapılan 45.018 satıştan toplam 53 milyon lira gelir elde edildi. Bu satışlar içinde elektronik eşya grubu 28 milyon lira ile öne çıktı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı