Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Yıllık Yüzde 49,93 Arttı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Yıllık Yüzde 49,93 Arttı

 

Türkiye’nin ihracat ekosistemi 27 sektörü kapsarken, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 12 ihracatçı birliği faaliyet gösteriyor. Bu birlikler arasında, Ege Bölgesi’nin güçlü kimya sektörü temsil edilmese de, İstanbul ve Mersin üzerinden kayda alınan ihracat rakamlarıyla birlikte Ege Bölgesi’nin kimyevi maddeler ihracatı 6 milyar dolarlık dikkate değer bir hacme ulaştı.

 Ege Bölgesi’nde kimya sektörünün önde gelen firmaları ve temiz enerjiye yönelik yeni nesil yatırımlar, İzmir’in Kuzey aksında Aliağa, Bergama, Çandarlı, Dikili, Menemen gibi bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Bu kümelenme, bölgenin kimya ihracatındaki gücünü ve potansiyelini gözler önüne seriyor.

 Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ekonomi Gazetesi iş birliğiyle düzenlediği “Ege İhracat Buluşmaları” etkinliği, Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı ve en büyük entegre endüstri grubu olan SOCAR Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. 18,3 milyar dolarlık yatırımlarla dikkat çeken bu toplantı, bölgenin ihracat kapasitesinin ve ekonomik dinamizminin altını çizdi.

 

Kaynak: (İLKHA)