Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği (BKÜB), uluslararası öğrencilere yönelik yapılan açıklamaların ardından, Türkiye’nin yükseköğretim alanındaki uluslararası konumunu güçlendirmek adına birlikte hareket etme kararı aldı.

Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

Yükseköğretimde Atılım ve Uluslararasılaşma BKÜB üyesi 17 üniversite, Türkiye’nin dünyada en çok tercih edilen ilk 10 ülke arasına girmesi ve küresel bir eğitim merkezi haline gelmesi sürecinde önemli roller üstlendi. Üniversiteler, 12. Kalkınma Planı’nda belirlenen uluslararasılaşma hedeflerine ulaşmada kilit bir katkı sağladı.

Uluslararasılaşma Çabalarına Destek Son dönemde yapılan talihsiz açıklamaların, üniversitelerin ve Türkiye’nin bilim diplomasisi aracılığıyla elde ettiği kazanımlara zarar verdiği belirtiliyor. BKÜB, bu tür eylemlerin yükseköğretim kurumlarına ve Türkiye’nin barış ve uyum ortamına zarar verdiğini vurguluyor.

Bilimsel Duruş ve Kültürel Değerler BKÜB, Türkiye’nin kadim kültürü, değerleri ve bilimsel duruşu ile yükseköğrenim alanında uluslararasılaşma vizyonunu daha da ileriye taşıma kararlılığını ifade ediyor. Üniversiteler, Türkiye’nin gönül elçileri olan uluslararası öğrencilere sahip çıkacaklarını ve adil bir dünya ile güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı