Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Ekim ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ekim ayında yüzde 3,43'lük bir artış kaydederek yıllık bazda yüzde 61,36 seviyesine ulaştı. Bu veriler, Türkiye ekonomisindeki fiyat artışlarının devam ettiğini gösteriyor.

TÜFE'deki değişimlere göre, 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,98 ile konut oldu. Bununla birlikte, lokanta ve otellerdeki fiyatlar yüzde 94,12'lik artışla bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artışı kaydetti.

Ekim ayında enflasyonun artış gösterdiği diğer ana harcama grupları arasında ise giyim ve ayakkabı yüzde 13,73, ulaştırma ise yüzde -0,18 olarak belirlendi.

TÜİK verilerine göre, endekste kapsanan 143 temel başlıktan 2023 yılı Ekim ayı itibarıyla 15 temel başlıkta düşüş görülürken, 6 temel başlıkta ise değişim olmadı. Geri kalan 122 temel başlık ise artış gösterdi.

Altın Fiyatları Rekor Kırdı Altın Fiyatları Rekor Kırdı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişimler incelendiğinde, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,48 artış gözlendi. Aynı şekilde bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 60,05, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,61 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 57,65 olarak belirlendi.

Muhabir: MEHMET TAHİR TANRIKULU