ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlediğine dair son göstergeleri dikkate aldı. Fed, 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında faiz oranını sabit bıraktı.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Açıklamada, istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük seviyede seyrettiği vurgulandı. Ancak enflasyonun geçen yıl boyunca düşse de hala yüksek seyrettiği kaydedildi.

TMO'dan Ekonomiye Destek: 27 Bin Ton Kabuklu Fındık Satışta TMO'dan Ekonomiye Destek: 27 Bin Ton Kabuklu Fındık Satışta

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon oranına ulaşılmasını hedeflediği belirtildi. Ayrıca, FOMC'nin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye ineceğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmeyi öngörmediği ifade edildi.

Fed'in ekonomiye ilişkin tahminleri de açıklandı. Bu kapsamda, banka işsizlik oranına ilişkin tahminlerini revize ederken, büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncelledi. Ancak, enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin öngörülerde büyük değişiklikler yapılmadı.

Fed'in aldığı karar, ekonomik dengenin sürdürülebilirliğine odaklanarak, gelecekteki ekonomik gelişmeleri yakından izleme ve uygun politika adımlarını atmaya devam etme niyetini yansıtıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı