EKOS Teknoloji ve Elektrik AŞ, yatırımlarını genişletmek ve üretim kapasitesini artırmak amacıyla 60 milyon hisse senedinin halka arzını gerçekleştirecek. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, Balıkesir'de 46 bin metrekarelik bir üretim tesisi bulunduğunu ve Portekiz, Cezayir, Senegal ve Bangladeş'te faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Akbaş, dağıtım ve iletim şebekesi için orta gerilim trafo merkezleri ve anahtarlama ekipmanları ürettiklerini, aynı zamanda elektrik, otomasyon ve SCADA (Kontrol ve Veri Toplama Sistemi) işleriyle uğraştıklarını ifade etti. Ayrıca, Türkiye ve Cezayir'de General Electric şirketinin katma değerli distribütörü olduklarını 20 yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Akbaş, EKOS Mobilite adında bir şirket kurduklarını ve 2023'te Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan elektrikli araç şarj istasyonu lisansı aldıklarını belirtti.

Şirketin halka arz kararıyla ilgili olarak Akbaş, kurumsallaşmayı daha da ileriye taşıyarak bağımsız bir şirket olmayı hedeflediklerini ifade etti. Rekabetin hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda çok yoğun olduğunu vurgulayan Akbaş, "Çeyrek asırdır faaliyet gösteren ve Türkiye'de birçok ilke imza atan bir şirket olarak, 100. yılımızda 'biz de 100 yıllık bir şirket olmak için neler yapabiliriz?' sorusunu sorduk" dedi.

Halka arzın elde edilecek gelirle yatırım hedeflerini büyütmeyi amaçladığını belirten Akbaş, elektrik alt yapı ekipmanlarına olan yoğun talebin uzun süre devam edeceğini düşündüklerini söyledi. Ayrıca, elektrikli araç sektöründe yatırımlarını planladıklarını ve kapasitelerini hızla iki katına çıkarmak istediklerini açıkladı. Akbaş, Balıkesir'deki organize sanayi bölgesinde 2024 yılında faaliyete geçecek bir dağıtım trafosu fabrikalarının olduğunu ve bu kapasiteyi hızla artırmak istediklerini belirtti.

Şirketin ayrıca yenilenebilir enerji ve depolama sistemlerine odaklandığına değinen Akbaş, kompakt sistemler için üretim hatları planladıklarını ve kendi elektriğini üretmek için santral kurulumu girişimlerinde bulunduklarını söyledi.

Yatırım yapmak isteyenlerin 15-16 Kasım tarihlerinde "EKOS" koduyla taleplerini iletebileceğini ve 60 milyon hisse senedinin eşit şekilde dağıtılacağını belirten Akbaş, halka arzın şirketin ileriye yönelik kilometre taşlarından biriolduğunu vurguladı.

Tarık Akbaş, şirketin bağımsızlığını ve kurumsallaşmasını daha da ileriye taşımak istediklerini belirtti. Rekabetin yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösterdiklerini ve 100. yıllarında şirketi daha da güçlendirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Halka arz süreci, yatırımcıların 15-16 Kasım tarihlerinde taleplerini iletebilecekleri bir döneme denk gelmektedir. 60 milyon hisse senedi, eşit şekilde dağıtılacaktır.

Brent Petrol Fiyatları Uluslararası Piyasalarda Yükselişte Brent Petrol Fiyatları Uluslararası Piyasalarda Yükselişte

Kaynak: (Haber Merkezi)