Rekabet Kurulu, Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamulleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ağır bir ceza verdi. Kurul, Electrolux’ün, yeniden satıcıların satış fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Bu nedenle, Electrolux’e 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere 27 milyon 475 bin 570 lira idari para cezası uyguladı.

Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı! Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı!

Rekabet Kurumu soruşturmayı tamamladı

Rekabet Kurumu, Electrolux’ün, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruda, soruşturmanın sonucu ve verilen ceza hakkında bilgi verildi. Duyuruda, “Rekabet Kurulunca dosyanın 18 Ocak 2024 tarihinde müzakeresi sonucunda; Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ 'nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla söz konusu teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi. Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.” denildi.

Rekabet Kurulu’nun kararı ne anlama geliyor?

Rekabet Kurulu’nun kararı, Electrolux’ün, yeniden satıcıların satış fiyatlarını belirlemek suretiyle rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem veya karar içerisinde olduğu anlamına geliyor. Bu da, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırı bir davranış olarak kabul ediliyor. Rekabet Kurulu, bu tür ihlalleri tespit ettiğinde, ilgili teşebbüslere idari para cezası verebiliyor. Rekabet Kurulu’nun verdiği cezalar, Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’e göre belirleniyor. Rekabet Kurulu’nun kararlarına karşı, teşebbüsler Ankara İdare Mahkemelerinde dava açabiliyor.

ff7c564e-e438-432f-a4f1-9b0abbf70252

Editör: Mehmet Şah AKAYDIN