Kur farkı, yüksek enflasyon, savaş durumu, akaryakıt zamları ve daha pek çok olumsuz gelişme, ülkemizde ve birçok dünya ülkesinde ekonomik şartların ağırlaşmasına yol açtı. Orta Doğu’da günden güne şiddetlenen gerilimin etkisi ile ekonomi piyasaları hareketlenirken bu durum gündelik hayata zam olarak yansımaya başladı. Hali hazırda pandemi döneminden bu yana yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalan tüketiciler, açıklanan yeni zamlar karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Son dönemlerde gıdadan teknolojiye kadar pek çok hizmet alanında yüksek oranlı zamlar ile karşı karşıya kalan tüketiciler sabit gelirleri sebebi ile iyiden iyiye köşeye sıkışırlarken bu süreçte faturalarını bile bin bir zahmet ile ödemeye başladı. Bu noktada devreye giren bakanlık, ekonomik durumları iyi olmayan kişiler için elektrik tüketim desteğinin devam ettiğini hatırlattı. Peki, bakanlığın elektrik tüketim desteği ne kadar? Bakanlığın elektrik faturası desteğinden kimler, nasıl yararlanabilir? İşte ayrıntılar…

O KİŞİLERİN BAŞVURU YAPMASINA GEREK YOK

3256

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kontrolünde olan elektrik tüketim desteği, her ay olduğu gibi bu ay da hak sahiplerinin hesaplarına aktarıldı. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan bakanlık, fatura desteği almayan ancak bazı sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahiplerinin başvuru yapmadan destek ödemelerinden yararlanabileceklerini bildirdi. Buna göre devlet tarafından ‘ihtiyaç sahibi’ olarak değerlendirilen ve sosyal yardımlardan yararlanan kişiler, adlarına düzenlenmiş olan elektrik faturalarını alıp PTT şubelerine giderek destek ödemelerinin ilgili fatura tutarından düşülmesini sağlayabilirler. Henüz bir sosyal yardım modelinden yararlanmayanlar ise elektrik desteği için Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabilir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NE KADAR KASIM 2023?

Her sene güncellenen elektrik tüketim destekleri, sene sonuna kadar şu tutarlarda yatırılmaya devam edilecek:

- Aylık elektrik tüketimleri 75 kilovatsaat olanlara (1- 2 kişilik haneler için): 130,09 TL

- Aylık elektrik tüketimleri 100 kilovatsaat olanlara (3 kişilik haneler için): 173,46 TL

- Aylık elektrik tüketimleri 125 kilovatsaat olanlara (4 kişilik haneler için): 216,82 TL

- Aylık elektrik tüketimleri 150 kilovatsaat olanlara (5 ve daha fazla kişili aileler için): 260,19 TL

2024 Bedelli askerlik celp tarihleri belli oldu! Bedelli askerlik ne kadar zamlandı? Başvuru şartları neler? 2024 Bedelli askerlik celp tarihleri belli oldu! Bedelli askerlik ne kadar zamlandı? Başvuru şartları neler?

Kaynak: Haber Merkezi