Kış aylarında da kombilerin de çalışması ile elektrik faturaları kabarmaya başlar. Vatandaşlar yüksek faturalardan kurtulmak için çareler ararken biz de sizin için elektrikten tasarruf etmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Pahalı faturalardan tasarruf etmek son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Yüksek elektrik faturalarının önüne geçmek istiyorsanız ve elektrik faturalarınızın yüksek gelmesinden endişe ediyorsanız, elektrik faturalarınızı düşürmek için şimdi bahsedeceğimiz denenmiş ve doğru yolları deneyin. İşte detaylar.

ELEKTRİKLİ CİHAZLARDA TASARRUF

bunlarin-yapin-50-daha-az-elektrik-faturasi-odeyin-211810-20231026

Elektrikli cihazlar, evin enerji tüketiminin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu nedenle, bu cihazları akıllıca kullanmak, elektrik faturasını düşürmenin en etkili yoludur. İşte elektrikli cihazlarda tasarruf etmenin püf noktaları:

Bakan Şimşek'ten Ekonomik Büyüme Değerlendirmesi Bakan Şimşek'ten Ekonomik Büyüme Değerlendirmesi

Cihazlarınızı bekleme modunda bırakmayın. Bekleme modu, cihazların kapalı gibi görünmesine rağmen enerji harcamaya devam ettiği bir durumdur. Bu durum, yıllık elektrik faturasına yüzlerce lira ekleyebilir. Şarj cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda fişte tutmayın. Şarj cihazları, fişte kaldıkları sürece enerji çekerler. Su ısıtmak için kettle kullanıyorsanız, ihtiyacınız kadar su koyun. Fazla su ısıtmak, hem zaman hem de enerji kaybına neden olur.

Yemek pişirmek için elektrikli fırın yerine mikrodalga fırın kullanmayı tercih edin. Mikrodalga fırınlar, elektrikli fırınlara göre daha az enerji harcarlar ve daha kısa sürede yemek pişirirler. Çamaşır kurutmak için kurutma makinesi kullanıyorsanız, ısıtmalı havalandırıcı kullanabilirsiniz. Bu şekilde, kurutma makinesinin daha az çalışmasını sağlayabilir ve elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Çamaşır makinesi kullanırken, makineyi tam dolu çalıştırın. Az kirli çamaşırlar için ekonomik program seçin.

DİĞER TASARRUF YÖNTEMLERİ

Elektrikli cihazlarda tasarruf etmenin yanı sıra, diğer bazı yöntemlerle de elektrik faturanızı düşürebilirsiniz. Mesela evinizi doğru ısıtın. Isıtma sisteminizin bakımını yaptırın ve termostatınızı ayarlayın. Evinizin sıcaklığını bir veya iki derece düşürmek, elektrik faturasını yüzde 10’a kadar azaltabilir.

Aydınlatmada tasarruf edin. Evinizdeki ampulleri LED veya tasarruflu ampullerle değiştirin. Bu ampuller, normal ampullere göre daha az enerji harcarlar ve daha uzun ömürlüdürler.

Kaynak: Haber Merkezi