Elektrik süpürgeleri, evlerin temiz kalmasında önemli bir rol oynar. Evini temiz tutmak isteyenler, hemen hemen her gün süpürge çalıştırır. Böylece tozların birikmesi, etrafın çok fazla kirlenmesi engellenir. Elektrik süpürgelerinin çekim gücü zaman içerisinde azalır. Bu nedenle istediğiniz gibi temizlik yapmanız mümkün olmaz.

Çekim gücü azalan elektrik süpürgelerini tekrar eski formuna kavuşturmak mümkündür. Sorun, teknik bir nedenden kaynaklanıyorsa yetkili teknik serviste tamir yaptırılmalıdır. Ancak bir arıza olmaması halinde basit yöntemlerle sorun çözülebilir.

FİLTRE VE HORTUM TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

elektrikli-supurge-bakimi-nasil-yapilir--7904717

Elektrik süpürgelerinin çekim gücünü artıran kısımlardan biri filtredir. Filtrelerde biriken toz ve kir, zamanla tıkanmaya yol açar. Bu nedenle filtreler, düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Filtrenin temizlenmesi halinde elektrik süpürgesinin çekim gücünde artış meydana gelir.

Elektrik süpürgelerinin hortum kısmı da mutlaka kontrol edilmelidir. Hortumda tıkanma ve bükülme meydana gelebilir. Aynı zamanda bağlantı sorunları da söz konusu olabilir. Hortum temizliği yapıldıktan ve bağlantı yapıldıktan sonra çekim gücü artar.

ZEMİNE UYGUN BAŞLIK KULLANILMALIDIR

Elektrik süpürgesi kullanılırken başlık seçimine dikkat edilmelidir. Her zemin için uygun bir başlık kullanmak gerekir. Halı, ahşap zemin ve fayans için farklı başlıklar ile temizlik yapılmalıdır. Zemine göre süpürgeyi hangi yönde tutacağınıza doğru karar vermek de önemlidir.

Sert zeminlerde, güç ayarı yüksek seviyede tutulmalıdır. Hassas zeminlerde, düşük ayarda olacak şekilde makine kullanılabilir. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde elektrik süpürgesinden daha yüksek performans elde edilir. Süpürgeyi aralıksız uzun süre çalıştırmamak da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Elektrik süpürgelerinin modeline göre kullanım şekli değişir. Üretici tarafından açıklanan kullanım talimatlarına dikkat edildiği takdirde cihazın kullanım ömrü uzar. Elektrik süpürgeleri, sadece yetkili servisler tarafından onarılmalıdır. Doğru kullanılan elektrik süpürgeleri, tüm tozları kolay bir şekilde içine hapseder.

Haydari Tarifi Haydari Tarifi

Kaynak: Haber Merkezi