Son yıllarda ülkemizde vatandaşların masrafı giderek arttı. Enflasyon, döviz kuru, zam ve vergi derken giderek yükselen hayat pahalılığı karşısında vatandaşlar tasarruf sağlamak için uygun adımları atmanın yollarını arıyor. İhtiyaçlarını karşılarken uygun fiyatlı olan seçenekleri tercih ederek masraflarını azaltmak isteyenler, bu noktada fatura giderlerini de düşürmek istiyor. Elektrik faturaları için bu tasarrufa etki edebilecek detaylar ortaya çıktı.

Meteoroloji’den Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı Meteoroloji’den Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet faturaları artık hemen hemen her evin demirbaş giderleri arasında yer alıyor. Özellikle günlük olarak elektrik tüketiminin çok sık olması, elektrik faturalarında tasarrufun yollarını gündeme getiriyor. Elektrik tüketiminden tasarruf sağlamak isteyenler ve bu sayede daha az fatura ödemek isteyenler için elektrik kullanımının en ucuz ve en pahalı olduğu saatler ortaya çıktı. İşte detaylar…

UZMANINDAN AÇIKLAMA GELDİ

24640

Daha önce Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektrik kullanımının en ucuz olduğu saatlerin akşam olduğunu dile getirmişti. Fertelli yaptığı açıklamada, elektriğin en ucuz olduğu saat aralığının akşam 22.00 ile sabah 06.00 arası olduğunu ifade etti.

ELEKTRİĞİN EN PAHALI VE EN UCUZ OLDUĞU SAATLER

Günlük olarak sıkça kullanılan elektrik, maalesef ay sonunda yüklü faturalarla karşımıza masraf olarak çıkabiliyor. Prof. Dr. Ahmet Fertelli yaptığı açıklamada, elektriğin özellikle 22.00 ile 06.00 saatleri arasında ucuz olduğunu, bu saatlerde kullanılan elektrik ile faturada yüzde 8 ile 14 arası tasarruf sağlanabileceğini dile getirdi.

Fertelli açıklamasında, “Çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletleri 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8 ile 14 arasında tasarruf sağlanıyor” sözlerini dile getirdi. Bunun dışında, elektriğin en pahalı olduğu saat aralığının ise 17.00 ile 22.00 arası olduğu belirtildi.

Kaynak: (Haber Merkezi)