Pandemi döneminde ortaya çıkan çip krizi sebebi ile üretim süreçleri sıkıntıya giren ve buna bağlı olarak da fiyatları rekor seviyelere ulaşmış olan benzinli ve dizel araçlar, şu an salgın kontrol altında olmasına rağmen tüketicinin yüzünü güldürmemeye devam ediyor. Salgının getirilerinden olan yüksek enflasyon kur farkı ve daha pek çok faktörün ışığında aylardır yükselen sıfır kilometre araç fiyatlarının yanı sıra akaryakıt zamlarından da şikayetçi olan vatandaşlar, rotalarını yavaş yavaş elektrikli otomobil sektörüne doğru kaydırmaya başladı.

Bir süredir benzinli ve dizel araç piyasasında ve ek olarak akaryakıt piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü elektrikli otomobil alımının uzun vade için çok daha mantıklı olduğu fikri üzerinde birleşen tüketiciler, piyasayı hareketlendirdi. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de artan elektrikli otomobil satışlarının zaman içerisinde daha da üst seviyelere ulaşacağı tahmin edilirken sektörü yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yeni düzenlemeye göre ilgili araç grubunda matrah düzenlemesine gidilmiş olduğu bilgisi kayda geçti.

ÖTV MATRAHI ÜSTE ÇEKİLDİ

16673655-1200x824

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanmış olan 18 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de elektrikli otomobil piyasasını ve dolayısı ile de tüketicileri yakından ilgilendiren bir gelişme kaydedildi. Edinilen bilgilere göre ilgili araç grubunda ÖTV matrahı yeniden düzenlendi.

Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayımlanmış olan düzenlemeye göre motor gücü 160 kWh’ı aşmayan elektrikli araçlar için ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin TL’den 1 milyon 450 bin TL’ye çekildi.

VERGİ ORANLARI AYNI KALDI

Yapılan düzenlemenin arından vergi oranlarında herhangi bir değişikliğin olmadığı bildirildi. Buna göre motor gücü 160 kWh’ı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 10 ila yüzde 40, ilgili sınırı aşan elektrikli otomobiller için ise vergi oranı yüzde 50 ila yüzde 60 aralığında uygulanacak.

Şanlıurfa'da günlük 1 L süt parasına 10 bin TL'lik destek müjdesi! O banka açıkladı... Tek tık ile başvurun Şanlıurfa'da günlük 1 L süt parasına 10 bin TL'lik destek müjdesi! O banka açıkladı... Tek tık ile başvurun

Kaynak: Haber Merkezi