Rekabet Kurulu, Türkiye'deki akaryakıt ve elektronik perakende sektöründe faaliyet gösteren toplam 6 firmayla ilgili yürütülen soruşturmaları tamamladı. Konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, soruşturmaların sonuçları ve alınan kararlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

İlk olarak, Petrol Ofisi Havacılık Operasyonları AŞ, THY Opet Havacılık Yakıtları AŞ ve Triple Star Aviation Ltd. firmalarının özel jetlere yakıt tedariki pazarındaki uygulamalarıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Dosyanın müzakeresi sonucunda Rekabet Kurulu, Petrofis Akaryakıt Dağıtım Hizmetleri AŞ, THY OPET Havacılık Yakıtları AŞ ve aracılık faaliyetinde bulunan Triple Star Aviation Ltd.'nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. ve 6. maddelerini ihlal etmediklerine karar verdi. Bu doğrultuda, söz konusu firmalara idari para cezası verilmesine gerek olmadığına hükmedildi.

Rekabet Kurumundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bakan Yumaklı: Ata tohumlarımızın üretimi ve satışı yasak değil Bakan Yumaklı: Ata tohumlarımızın üretimi ve satışı yasak değil

"Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesinin kararı üzerine Rekabet Kurulu tarafından, Petrol Ofisi Havacılık Operasyonları AŞ, THY Opet Havacılık Yakıtları AŞ ve Triple Star Aviation Ltd.nin özel jetlere yakıt tedariki pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca dosyanın 26 Ekim 2023 tarihinde müzakeresi sonucunda; Petrofis Akaryakıt Dağıtım Hizmetleri AŞ, THY OPET Havacılık Yakıtları AŞ ile aracılık faaliyetinde bulunan Triple Star Aviation Ltd.nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal etmediklerine, dolayısıyla söz konusu teşebbüslere idari para cezası verilmesine gerek olmadığına karar verildi." 

(İLKHA)