Milyonları ilgilendiren ikinci torba için geri sayım başladı. Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda değerlendirilmesi beklenen ikinci torba yasanın içeriği, merak konusu oldu. Yasa kapsamında konuşulan düzenlemeler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan SGK Uzmanı İsa Karakaş, milyonları heyecanlandırdı.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yeni torba yasanın içeriğini değerlendirdi. Torba yasa kapsamında emekli aylıklarının da yer alacağını belirten Karakaş, gündemin ilk maddelerinden birinin de bu başlık olacağını ifade etti. Peki, emekli maaşları hangi oranda zamlanacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar…

İKİNCİ TORBA YASADA NELER OLACAK?

intro-1688042470

Çiftçilere 119 milyon liralık destekleme ödemesi yapıldı Çiftçilere 119 milyon liralık destekleme ödemesi yapıldı

Günlerdir gündemden düşmeyen ve milyonlarca kişi tarafından da haftalardır beklenen ikinci torba yasa ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yasaya ilişkin şunları söyledi: “Aralık ayında görüşülmesi beklenen torba yasada özellikle memur maaşları, SSK, Bağ- KUR ve memur emeklilerinin maaşları ile ilgili göstergelerin şekillenmesi ilk gündemlerden biri olacaktır.

Aylar önce gündeme gelmiş olan Aile ve Gençlik Fonu ile ilgili yasa tasarısının Meclis’e sunulmuş olduğunu hatırlatan Karakaş, bu fon kapsamında seçim vaatleri arasında yer alan 150 bin TL’lik evlilik kredisinin enflasyon oranında güncelleneceğini ifade etti. Ayrıca yasa kapsamında ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteğinin verileceğini belirten Karakaş, ek olarak çalışan annelere çocuk sayısına göre erken emeklilik yolunun açılacağını bildirdi.

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

İkinci torba yasa düzenlemeleri için geri sayım devam ederken bu süreçte özellikle memur ve emekli maaşlarının ne kadar olacağı da merak edildi. Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre TÜİK verileri kapsamında 4 aylık enflasyon yüzde 29,41’e ulaştı. Merkez Bankası’nın sene sonu tahmini olan yüzde 65’lik enflasyonun gerçekleşmesi durumun da memurlar yüzde 49,46 oranında maaş zammı alacak. Emeklilerin maaş zammı da yüzde 50’ye dayanacak. Öte yandan şu an 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşı için de 10 bin 500, 11 bin ve 11 bin 500 TL rakamlarının masada olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)