Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilere bir defaya mahsus 5.000 lira verileceğini ve çalışmaya devam edenlerin hak sahibi olmadığını açıklamasının ardından ek ödemelerin yapılacağı tarih de netleşti. SSK, Bağ-Kur için beş bin liralık emekli ikramiyesi ödendi mi. Bu ay ne zaman ödenecek?

Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu! Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu!

Kasım ayında 5.000 TL emekli ikramiyesi ödeneceğinin açıklanmasına rağmen, emekli maaşlarını hesaplarından almayı planlayan SSK ve Bağkur'lular ikramiyenin tam olarak ne zaman ödeneceğini araştırmaya başladı. Bu ödemeden çalışan emeklilerin yararlanamayacağı belirtilmişti. Peki, emeklilere 5 bin lira ödeme ne zaman yapılacak, hangi emekliler bu ödemeden faydalanabilecek? İşte detaylar…

5 BİN LİRA ÖDEME TARİHİ BELLİ OLDU

dul-ve-yetim-maasi-alanlara-5000-tl-ikramiye-verilecek-mi-ne-zaman-verilecek_09073ed

Emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre, ödeme tek seferlik olacak ve bu yıla özgü olarak yapılacak. Ödeme, çalışmayan emeklileri kapsayacak ve dul ve yetim aylığı alanlar da bu ödemeden yararlanabilecek. Ödemelerin hangi tarihte yatacağı gün olarak belli olmasa da 6 gün içinde paraların hesaplara yatması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ödemelerin tarihine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Işıkhan, ödemelerin 15 Kasım’ı geçmeyeceğini ve toplamda 12,2 milyon emekliyi ilgilendireceğini ifade etti. İkramiye ödemelerinin bütçeye toplamda maliyetiyse 61 milyar lira.

HANGİ EMEKLİLER İKRAMİYE ÖDEMESİ ALAMAYACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere 5 bin lira ödeme yapılacağını açıklarken, çalışan emeklilerin bu ödemeden yararlanamayacağını belirtti. Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında hem emekli olup hem de fiilen çalışmakta olan emeklilerin uygulamada kapsam dışı kalacağını ifade etmişti. Bu nedenle, çalışan emekliler 5 bin lira ödeme alamayacak.

Emeklilere 5 bin lira ödeme yapılması, emeklilerin yüzünü güldürdü. Bu ödeme sayesinde emekliler, ekonomik sıkıntılarını bir nebze olsun hafifletebilecek. Şimdilerde emekliler, ödemelerin hesaplara yatırılacağı tarihi meraklı gözlerle bekliyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi