Türkiye genelindeki SSK ve Bağkur emeklileri için aylık maaş iyileştirmesi konusundaki çalışmalar hızla sona eriyor. 2023 yılı enflasyon oranının açıklanmasının ardından yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenen maaş artış oranları, memur ve işçi emeklileri arasında farklılık göstermişti.

Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi Motorine Gece Yarısı İndirim Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak'ta açıklanan yüzde 64,77'lik enflasyon rakamı, memur ve memur emeklilerinin yüzde 49,25'lik maaş artışına işaret ederken, işçi ve Bağkur emeklileri için zam oranı yüzde 37,57 olarak belirlenmişti.

Beklentiler üzerine harekete geçen hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıklarının koordinasyonunda aylık iyileştirmeler için çalışmalara başladı. Mevcut en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların ele alındığı bu çalışma, gelecek hafta gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Konuyla ilgili netice alındıktan sonra çalışmanın kamuoyuyla paylaşılacağı ve yasalaşması için Meclis'e sevk edileceği belirtiliyor. Emeklilerin merakla beklediği bu gelişme, maaş iyileştirmesi konusundaki son durumu gözler önüne serecek.

Kaynak: (Haber Merkezi)