Emekliler, 2024 yılında maaşlarına yapılacak zam oranlarını merakla bekliyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57, memur ve memur emeklileri ise yüzde 49,25 zam alacak. Ancak bu oranlar, refah payı ve seyyanen zam dahil edilmeden hesaplanan rakamlar. Emekliler, geçtiğimiz yıl kendilerine verilmeyen seyyanen zammın bu yıl verilmesini ve refah payından da pay almayı umut ediyor.

Mısır ve BAE’den dev yatırım anlaşması Mısır ve BAE’den dev yatırım anlaşması

Refah payı ne zaman belli olacak?

Refah payı, çalışanların enflasyon oranında zam almalarına rağmen olası kur, fiyat vb gibi dalgalanmalardan korunup, mağdur olmamaları için hayata geçirilmiş bir uygulamadır. Refah payı, memur, işçi ve emekliler aldıkları maaşların enflasyon oranı düşüldükten sonra, hesaplanarak ödenen miktarıdır. Refah payının memur, işçi ve emekli ile birlikte asgari ücret çalışanlarına uygulanması bekleniyor.

Refah payının ne kadar olacağı ve kimlere verileceği henüz resmi olarak açıklanmadı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kesimine yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti. Bu kapsamda ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden alacakları zammın yanı sıra ilave bir destek de sağlanması bekleniyor. Yüzde 10’luk refah payının masada olduğu belirtiliyor. Şimdi ise tüm gözler ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalara çevrilmiş durumda.

Emeklilerin zam oranları ne kadar olacak?

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57, memur ve memur emeklileri ise yüzde 49,25 zam alacak. Bu zam oranları, refah payı ve seyyanen zam dahil edilmeden hesaplanan rakamlar. Eğer refah payı ve seyyanen zam uygulanırsa, emeklilerin zam oranları daha da yükselecek.

Örneğin, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 37,57 olan enflasyon farkına yüzde 12 oranında refah payı eklenirse, zam oranı yüzde 49,57’ye çıkacak. Ayrıca 2 bin 500 TL seyyanen zam da verilirse, en düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL’ye yükselecek.

Memur ve memur emeklileri ise yüzde 7’lik enflasyon farkının yanı sıra yüzde 8’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 16,40 zam alacaklar. Eğer yüzde 10’luk refah payı da eklenirse, zam oranı yüzde 26,40’a çıkacak. Ayrıca 2 bin 500 TL seyyanen zam da verilirse, en düşük memur maaşı 32 bin 861 TL’den 41 bin 561 TL’ye, en düşük memur emekli aylığı da 14 bin 741 TL’den 18 bin 621 TL’ye yükselecek.

Kaynak: (Haber Merkezi)