Son aylarda 3600 ek göstergeden Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen yeni sosyal güvenlik düzenlemesine kadar pek çok düzenlemeye imza atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yeni bir düzenleme için daha hazırlıklar başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine bir torba yasa getirmeye hazırlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kez emeklilik reformu için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın TBMM’ye taşıyacağı yeni düzenleme kapsamında 5 yıl erken emeklilik mümkün olabilir.

Dolar ve Euro'da Güncel Durumları Dolar ve Euro'da Güncel Durumları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştireceği yeni düzenleme ile 5 yıl erken emeklilik gündemdeyken, düzenlemeden yararlanabilecek olan kesime ilişkin de ayrıntılar şekillenmeye başladı. Önümüzdeki günlerde TBMM’den geçmesi beklenen yeni emeklilik reformunun ayrıntıları her geçen gün ortaya çıkmaya devam ederken; Ankara’dan gelen kulis bilgilere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalarına da hız verildi. İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yeni düzenlemesinin tüm ayrıntıları…

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, EMEKLİLİK REFORMU HAZIRLANIYOR

617b80635cf3b02698b7bd23

Hatırlanacağı üzere genel seçimlerden önce seçim meydanlarından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilik reformunun müjdesini vermişti. Bunun için hazırlıklara başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladı. Emeklilik sisteminde reform yapmaya hazırlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özellikle küçük esnaf ile Bağ-Kurluları kapsayan bir değişiklik üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Bu değişiklikle birlikte SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim gün sayısı farkının giderilmesi bekleniyor.

EMEKLİLİĞİN YENİ REFORMLA BİRLİKTE 5 YIL ÖNE ÇEKİLMESİ PLANLANIYOR

Mevcut şartlarda Bağ-Kurlular 9.000 günden emekli olabilirken, SSK’lılar 7.200 günden emeklilik hakkı elde ediyor. Aradaki 1.800 primi gidermek için harekete geçmiş olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni düzenleme ile birlikte SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim gününü eşitlemeyi hedefliyor. Düzenlemenin TBMM’den geçmesi halinde düzenlemeden yararlanacak olan Bağ-Kurlular 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi