Geçtiğimiz genel seçimlerden önce tüm adayların dilinde olan ‘emeklilik sistemi’ yeniliği, seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da vaatleri arasındaydı. Seçim meydanlarından vaatlerini sıralayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, primlerin düşeceğine ilişkin de bir söz vermişti. Ekim ayının gelmesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama dönemine başlamasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da emeklilik sisteminde yapılacak olan yeni düzenlemenin hazırlıklarına hız verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim meydanlarından duyurduğu prim değişikliğine ilişkin hazırlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı. Çalışmalarına hız veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özellikle de SSK yani 4A ile Bağ-Kur yani 4B hizmet dökümü arasındaki prim farkını gidermek için düğmeye bastı. Adeta bir emeklilik reformu hazırlığı içerisinde olduğu öğrenilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlemede ele alacağı değişiklikler de belli olmaya başladı. İşte yeni emeklilik sistemine ilişkin tüm ayrıntılar…

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NDA HAZIRLIKLAR BAŞLADI

yeni-erken-emeklilik-sitemi-geliyor-akpye-yakin-gazete-acikladi5-1689855218

Emeklilik sisteminde yapılan 2008 düzenlemesiyle birlikte işçi ve memurların prim ödemelerine kolaylık getirilmiş ve 7 bin 200 günlük primle emekli olmaları mümkün kılınmıştı. Yani 20 yıllık çalışma ile emekli olabilecek olan SSK’lılar ile Emekli Sandığı yani 4C hizmet dökümüne tabi memurların aksine Bağ-Kurlular bu düzenlemeden yararlanamadı. Bugüne dek 9 bin gün primle yani 25 yıl çalışmayla emekli olan Bağ-Kurlular, diğer hizmet dökümlerinden 5 yıl geç süreyle emekli olma konusunda ciddi şikayetler dile getirmeye başlamıştı ki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devreye girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, prim eşitlemesi için kolları sıvadı.

DÜZENLEME GEÇERSE BAĞ-KURLULAR 5 YIL ERKEN EMEKLİ OLACAK

Brent Petrolün Varili 78 Dolar Seviyesinde Brent Petrolün Varili 78 Dolar Seviyesinde

Mevcut durumda kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin gün primin arandığı Bağ-Kurda kısmi emeklilik için erkekler ve kadınlarda 5 bin 400 gün prim ile erkekler için 55, kadınlar için ise 50 yaş şartı aranıyor.  Ancak küçük esnaf için hazırlığa başlamış olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağ-Kur ile SSK arasındaki prim farkını gidermeyi amaçlıyor. Bu da Bağ-Kurlunun 7 bin 200 primden emekli olması anlamına geliyor. Yani Bağ-Kurlular düzenlemenin TBMM’den geçmesi halinde 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi