Temmuz ayında, ilk 6 aylık enflasyon rakamlarına göre uygulanan maaş zamları neticesinde asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına artışlar yansıtıldı. Ancak emekli maaşlarında kök aylık üzerinden uygulanan zamlar nedeniyle birçok emeklinin zam beklentisi karşılanmadı. Gözünü Ocak zammına çeviren emekliler için hesaplamalar yapılmaya devam ederken, gündeme zam için formüller geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaş zamlarına ilişkin açıklamalarında, “Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız” sözlerini dile getirdi. Bu açıklama sonrası yaklaşık 16 milyon emekli vatandaş, tüm dikkatini Ocak ayına çevirdi. Ocak 2024 itibariyle emekli maaşlarına hangi formül üzerinden zam uygulanacağı merak konusu olurken, konuya ilişkin gündeme gelen hesaplamalarda en düşük emekli maaşının Ocak’ta 10.000 liraya yükselebileceği bilgisi de yer aldı. İşte detaylar…

MASADA HANGİ FORMÜLLER VAR?

Altın Fiyatları Düşüşle başladı Altın Fiyatları Düşüşle başladı

1080xauto

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre Ocak ayında hem kök aylıkları artıracak hem de 7.500 TL olan en düşük emekli maaşını yükseltecek olan bir formül masada yer alıyor. İlk formülde refah payı ile onursal bir artış sağlanarak enflasyon ile birlikte emeklilere ek zam yapılmış olacak. Diğer formüle göre ise kök aylıklar üzerinden seyyanen zam uygulanacak.

6 MİLYON EMEKLİ TUTARIN ALTINDA KALMIŞTI

En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye çıkarılmasına karşın, yaklaşık 6 milyon emeklinin aylığı bu tutarın altında kaldı ve bu vatandaşlar zamdan yararlanamadı. En düşük aylıktan başlayarak kök aylık üzerinde kademeli bir artış uygulanması da formüller arasında yer alıyor. Emeklilere uygulanacak refah payı ile yapılacak iyileştirme ise bütçe çalışmalarının sonucunda netlik kazanacak.

Ocak ayı itibariyle, 2023’te yüzde 114’ün üzerinde artışla 3.500 TL’den 7.500 TL’ye yükseltilen en düşük emekli maaşının 10.000 liraya çıkarılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)