Türkiye’de tapu sahipleri, belediyelere emlak vergisi ödemekle mükellef. 2023 emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri için son tarih ise 30 Kasım. Yani emlak vergisi mükelleflerinin taksit ödemeleri için sadece 2 gün kaldı. Konut sahipleri rayiç bedelinin binde 1’i, işyeri sahipleri binde 2’si kadar vergi ödüyor. Ancak bazı şartları karşılayanlar, emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Büyükşehirlerde konut sahipleri rayiç bedelinin binde 2’si kadar, işyeri sahipleri ise binde 4’ü kadar emlak vergisi ödüyor. Ancak başta emekliler olmak üzere bazı mükellefler emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor. Bu noktada ise geriye dönük 5 yıllık ödemeler dikkate alınıyor. Şartları karşılayan mükellefler, 5 yıllık geriye dönük ödemelerini iade olarak alabiliyor. İşte detaylar…

TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

emlak-vergisi-bedeli-hesaplama

Hiçbir geliri olmayan ve bunu belge ile ibraz eden ev kadınları, 18 yaşından büyük ev kadınları ve işsizler, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylık dışında geliri olmayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca gaziler, engelliler ve şehitlerin dul ve yetimleri de emlak vergisinden muaf.

Hak sahiplerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden emlak vergisi alınmıyor. Ayrıca birden fazla hissesi olanlar veya emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Diğer yandan gazi, engelli ve şehit yakınlarının gelir durumuna bakılmıyor. Engelli emekliler çalışsa da vergi ödemiyor.

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF MI?

200 metrekarelik konut tapusunda emekli kişinin veya diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar kişiler vergiden muaf tutuluyor.

Bir diğer yandan yıl içinde emekli olup, emekli maaşı almaya başlayan vatandaşlar diğer şartları karşılıyorsa, bir sonraki yılda müracaat ederek vergiden muaf olabilecek. Örneğin 2019 yılında emekli olanlar, 2020 yılında emlak vergisinden muaf olacak.

Editör: Mehmet Fırat ÇELEBİ