Öksürük, kış aylarında pek çok kişinin yaşadığı bir problem olarak biliniyor. Öksürük problemi olanlar, hemen öksürük şuruplarına sarılıyor. Ancak gerekmediği sürece öksürük şurubu kullanılmamalıdır.

Öksürük problemi, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Alerji, bu nedenler arasında yer alır. Ayrıca soğuk algınlığı ve farklı hastalıklara bağlı olarak da bu problem yaşanabilir. Öksürükten kurtulmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri bitkisel karışımları denemektir. Bitkisel karışımlar, doğal bir şekilde öksürüğü tedavi etmeyi mümkün kılıyor. Ancak iki haftadan fazla süre devam eden öksürük probleminde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

TAVUK SUYUNA ÇORBA ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Öksürüğe karşı kuşaklar öncesinden gelen bir yöntem tercih edilebilir. Sıcacık bir tavuk suyuna çorba ile hem öksürük hem de soğuk algınlığının yarattığı diğer problemler önlenebilir.

ÖKSÜRÜĞE KARŞI BİTKİSEL KARIŞIM TARİFİ

oksuruknasilgecerjpg_7239

Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı

Öksürükle baş etmekte zorlananlar, bir kaşık bal ve zencefili karıştırarak yiyebilir. Aynı zamanda karabiber ve bal karışımı da tercih edilebilir. Öksürük için bitki çayları hazırlanabilir. Kaynar suyun içerisine bir diş olacak şekilde sarımsak ve iki tane çubuk tarçın eklenmelidir. Bu malzemeler ile demlenen çay, öksürüğün kesilmesinde oldukça etkilidir.

Dilimlenen limonun üzerine karabiber ve tuz ekleyerek yemek de öksürük için şifalı yollardan biridir. Adaçayı, ıhlamur çayları öksürük için sıklıkla tercih edilir. Öte yandan hastalığa yakalanmadan önce de tedbir almakta fayda vardır. Soğuk havalara uygun giyinmek, alerjiye yol açan unsurlara maruz kalmamak, alınacak önlemler arasındadır.

Öksürük, balgamlı olabilir. Öksürüğe eşlik eden nefes darlığı gibi farklı problemler olması halinde hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca öksürük sırasında kan gelmesi de ciddi bir probleme işaret edebilir.

Öksürük problemi yaşayanlar, hekimlerin önerdiği tedaviye mutlaka uymalıdır. Bitkisel karışımların kullanımı konusunda da hekime danışmakta fayda vardır. Özellikle farklı hastalıkları olanlar, bitkisel karışımları bilinçsiz bir şekilde kullanmamalıdır.

Kaynak: (Haber Merkezi)